Deformitet kičme – kifoza
Deformiteti kičmenog stuba su posledica kongenitalnih ostifikacionih poremećaja koji nastaju najčešće u periodu razvoja, a mogu se javiti i u kasnijoj životnoj dobi uzrokovane životnim stilom, traumatskim stanjima i hroničnim oboljenjima. Manifestuju se kroz promenu tela pršljenova i rezultuju posturalnim disbalansima.
Posturalni stav
Posturalni stav je ravnanje tela i predstavlja bitan faktor u prevenciji razvoja deformiteta kičmenog stuba. Medicinski stručnjaci ovom problemu pristupaju kroz nekoliko aspekata: psihološki, fiziološki, mehanički i statički, a u cilju što boljeg savladavanja sile zemljine teže koja deluje na ljudski organizam. Da bi se ovaj problem rešio neophodan je individualni rad za korekciju, dobro poravnanje i držanje tela. Držanje i pokreti pacijenta treba da budu bazirani na prevazilaženju napetosti, potreban je rad na razvoju i snaženju muskulature torza koja će omogućiti dobro poravnanje kao i statička podrška kičmenom stubu različitim korektivnim pojasevima koji će telo dovesti u regularan položaj.
Veoma često potrebno je telu obezbediti dobru statiku i oslonac kroz korekciju pozicije stopala ukoliko u tom segmentu postoji problem ravnih tabana ili nekog drugog deformiteta.
Kifoza – Kyphosis
Kifoza je deformitet koji karakteriše povećanje fiziološke krivine grudnog dela kičme prema natrag. Slabiji razvoj prednjeg dela pršljena formira klinasti pršljen što za posledicu ima nastanak kifoze. Postoje tri razloga za nastanak kifoze: slabost leđnih mišića, sniženje prednjeg dela kičme nastalo usled poremećaja na korpusima i ligamentima, bol u predelu kičme koji izaziva kifozu i refleksni spazam u cilju smanjenja bola.
Kifoze se u etiološkom smislu dele na:
- Posturalne (položajne) i funkcionalne kifoze – srećemo ih u svakom životnom dobu, a nastaju usled lošeg držanja, pogrbljenosti pri sedenju, čitanju, manuelnom radu na nepodesnoj stolici ili klupi. Važno ih je prepoznati blagovremeno, korigovati način sedenja uz pomoć JASTUKA ZA PRAVILNO SEDENJE i POJASA ZA PRAVILNO DRŽANJE postura.
- Strukturalne i urođene kifoze – javljaju se kod dece usled slabosti mišića ekstenzora kičme (hipotonija), a kod starijih ljudi usled osteoporoze, osteomalacije, ankilozirajućeg spondilitisa kao i drugih patoloških stanja koja su vezana za koštani sistem. Strukturalna kifoza može biti bolna i najznačajnije je rano otkrivanje – profilaksa da se deformitet ne bi razvio. Ukoliko dodje do razvoja oboljenja preporučuju se korektivne vežbe za snaženje hipotonih mišića , mišića trupa, vežbe disanja kao i upotreba potpornih, korektivnih i pojaseva za korekciju držanja.
- Kifoze kod sistemskih oboljenja – uzrokovane su sistemskim oboljenjima kao što su rahitis i osteoporoza.
- Stečene kifoze -nastaju kao posledica trauma, degenerativnih promena i sistemskih oboljenja.
Adolescentna kifoza
Adolescentna kifoza se po statistici javlja najčešće između 9 i 16 godine života. Pogrešne vežbe, naprezanje ili opterećenje pogoršavaju stanje i bolovi postaju intenzivniji. Promene se uglavnom javljaju na šestom i dvanaestom pršljenu koji postaju klinasti. Manifestuje se povijenošću i bolnošću niže dorzalno i u gornjem delu lumbalne regije. Kod progresivnih slučajeva potrebno je nošenje KOREKTIVNOG MIDERA. Pored vizuelnog aspekta u postavljanju dijagnoze koristi se radiološki nalaz.
Senilna kifoza
Senilna kifoza uzrokovana je osteoporozom (gubljenjem koštane mase) u periodu menopauze i kasnijem životnom dobu. Prednji delovi pršljenova kolabiraju pod opterećenjem i kompresivna fraktura nastaje najčešće u nivou Th 12 pršljena, veoma često i pod ne tako intenzivnim opterećenjem. Kičmeni stub formira okruglu kifozu, ramena se povijaju unapred, a pokretljivost kičme je ograničena. Prisutna je bolnost u kičmenom stubu, zamor, bol u karlici, a ponekad je bol prisutan i oko slabina i nadole duž nogu. Visina tela se progresivno smanjuje nakada i do 15cm i više usled povijanja unapred, disanje je ograničeno usled suženja grudnog koša. Kod osteporotskih fraktura i kifoze protokol lečenja predstavlja postavljanje midera TLSO stabilizacione ortoze sa tri tačke oslonca koja se propisuje i na nalog RFZO-a pod šifrom 067. Primenjuje se i suplementacija kalcijumom i vitaminom C.